RASĘ INDIKUOJANČIO TERMINO VARTOJIMAS APRAŠANT NUSIKALTIMĄ

RASĘ INDIKUOJANČIO TERMINO VARTOJIMAS APRAŠANT NUSIKALTIMĄ

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba savo iniciatyva, atliko tyrimą dėl termino apibrėžiančio asmens rasę (juodaodis) vartojimo viešinant nusikaltimo aplinkybes publikacijoje, bei tokios praktikos neigiamas pasekmes.

Terminas juodaodis nėra žeminantis, bet vartojamas aprašant nusikalstamą veiką skaitytojams kuria neigiamą įspūdį ne tik apie konkretų nusikaltimą atlikusį asmenį, bet apie asmenis kurių bendras bruožas – tamsi odos spalva. Tyrimais įrodyta, jog asmens rasę indikuojančių terminų išskyrimas aprašant nusikaltimą padariusį asmenį kuria neigiamą išankstinį įsitikinimą apie rasę.

Siekiant užtikrinti lygiateisiškumo principo įgyvendinimą, neutralus rasės suvokimas visuomenėje ir valstybėje turėtų būti iškeltas aukščiau tokios viešosios raiškos, kuria skatinami rasę apibrėžiantys stereotipai. Todėl Inspektorius ragina vengti rasę nurodančių ar išskiriančių terminų aprašant nusikalstamas veikas. Pabrėžtina, jog publikacijos antraštę ar turinį reikia vertinti ne pagal publikacijai iškeltą uždavinį (kuo tikslesnis įvykio aprašymas), bet pagal pasiekiamą rezultatą (stereotipų kūrimas).

Atkreiptinas dėmesys, jog nedera suabsoliutinti rasės neartikuliavimo nusikaltimo atveju. Pavyzdžiui, jei asmuo yra paieškomas, o žiniasklaidos priemonė pasitelkiama bandant surasti įtariamą nusikaltimo padarymu asmenį – rasę indikuojanti terminologija yra vartotina.