VASARIO MĖNESIO NEAPYKANTOS KALBOS SOCIALINĖJE MEDIJOJE APŽVALGA

VASARIO MĖNESIO NEAPYKANTOS KALBOS SOCIALINĖJE MEDIJOJE APŽVALGA

Vasario mėnesį apie nesantaikos kalbą pranešta 192 kartus, tai 3 kartus daugiau nei praeitą atskaitinį laikotarpį (sausio mėnesį – 61 pranešimas).

Visi pranešimai dėl socialinio tinklo Facebook: 8 komentarai dėl rasės, 184 – dėl seksualinės orientacijos. Iš 192 komentarų greičiau nei per 24 valandas buvo pašalinti 147 komentarai, likę 45 nepašalinti motyvuojant, jog jie nepažeidžia socialinio tinklo bendruomenės taisyklių. Viso pašalinti 76,6% (147 iš 192) komentarų.

Vasario mėnesį dominuoja neapykantos kalba dėl seksualinės orientacijos. Ji sudaro 95,8% visų pranešimų. Neapykantos kalbos komentarai pastebimi po kiekvieno Lietuvos internetinių dienraščių publikuojamo įrašo socialinio tinklo Facebook paskyrose, jeigu rašoma seksualinių mažumų tematika (pavyzdžiui, straipsniai: „Uždarame vakarėlyje N. Daunoravičiaus ir V. Grincevičiaus bučiniai“ (www.tv3.lt), „Meilės akimirka: paparacai užklupo Samą Smithą su širdies draugu“ (www.tv3.lt), „Mes lygūs. Tuoktis besiruošiančios Rimantė ir Katharina: „Bučiuokitės į sveikatą!“ (www.15min.lt), „Šimtmečio vestuvės: po Vyriausybės langais „Sutuokti“ homoseksualai“ (www.lrytas.lt).

Atkreiptinas dėmesys, jog internetinio dienraščio www.lrytas.lt Facebook paskyroje įrašo „Šimtmečio vestuvės: po Vyriausybės langais „Sutuokti“ homoseksualai“ (2018-02-14) komentarų skiltyje pranešta apie 122 komentarus dėl neapykantos kalbos seksualinių mažumų atžvilgiu – pašalinti 86% (106 iš 122) komentarų. Pastebimas šalinamų komentarų nenuoseklumas, analogiški komentarai (dažnu atveju komentarai yra identiški ir reikšme ar komentaro struktūra) kartais yra pašalinami, o kartais deklaruojama, jog turinys neprieštarauja socialinio tinklo bendruomenės taisyklėms. Pastebima ir tai, jog švelnesnės raiškos komentarai yra pašalinami, kartu paliekant gerokai grubesnius ir grafiškai atvaizduotus komentarus motyvuojant tuo, kad jie neprieštarauja anksčiau minėtoms socialinio tinklo taisyklėms.

Įrašai, kuriuose aptinkama neapykantos kalba rasiniu aspektu yra retesni, sudaro 4,1% vasario mėnesio pranešimų (8 pranešimai lyginant su 9 pranešimais sausio mėnesį), jie taip pat yra Lietuvos internetinių dienraščių paskyrų socialiniame tinkle Facebook įrašų komentarų skiltyje (pavyzdžiui, publikacija „LaCaras Ballas sumenkino Lietuvą: „Iki mūsų ji buvo niekas!“). Pašalinti 87,5% komentarų (7 iš 8).

Žurnalistų etikos inspektorius, stebėdamas viešąjį socialinių medijų ir komentarų pobūdį neapykantos kalbos aspektu, pažymi, jog neigiamo turinio komentarų šalinimas galėtų būti papildytas šviečiamąja prevencine priemone. Kovo mėnesį bus bandoma ne tik pranešti apie neapykantos kalbos turinio komentarus, bet ir reaguoti į juos standartizuotomis informacinėmis žinutėmis, nukreipiančiomis į aiškinamojo pobūdžio publikaciją neapykantos kalbos tema, siekiant šviesti visuomenę neapykantos kalbos klausimu.